Koivumäki johtaa – kentällä ja kabineteissa

13.12.2016, 18:24

Seinäjoki Crocodilesin uudeksi puheenjohtajaksi valittiin seuran vuosikokouksessa perjantai-iltana Juhani Koivumäki, joka edelleen jatkaa myös pelaamistaan seuran edustusjoukkueessa Vaahteraliigassa

Koivumäenvalinta saattaa olla monelle yllätys, mutta hallitukseen haluttiin seuran mukaan tietoisesti tuoda tuoreita kasvoja, raikkaita ajatuksia ja nuoria tekijöitä. Ilmajoelta kotoisin oleva ”Junnu” on seura oma kasvatti ja yksi kolmen veljeksen sarjasta, jotka ovat pelanneet yhdessä liigatasolla.

Nuoren tuoreen puheenjohtajan asenteesta kertoo paljon se, ettei hän kieltäytynyt tarjotusta mahdollisuudesta kun valintaa ehdotettiin. Koivumäki on pelikentillä tunnettu tinkimättömästä tavastaan treenata ja pelata. Koivumäki on 25-vuotias puolustuksen takakentän pelaaja, jolle nyt tulee vastuuta myös pelikentän ulkopuolella.

Koivumäen lisäksi seuran hallitukseen valittiin jatkamaan Janne Linna ja Johanna Päkkilä, sekä uusina Henri Jaakkola, Virve Ahvenniemi ja Mari Lähdesmäki. – omm