Crocodiles edustus
Juniorit
Crocodiles naiset
Cheerleaders
Uutiset 2012   Uutiset 2011   Uutiset 2010   Uutiset 2009   Uutiset 2008   Uutiset 2007

Uutiset

29.10.2013
Websteristä QB Crocodilesille

Websteristä QB Crocodilesille

Crocodiles on tehnyt ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen pelinrakentaja Doug Websterin kanssa. Yhdysvaltalainen on numeroiden valossa 24-vuotias 190 cm/89 kg ja menestynyt urallaan tähän saakka vallan mainiosti.

San Josesta, Kaliforniasta, kotoisin oleva nuorukainen pelasi high schoolissa kolme kautta aloittavana pelinrakentajaa vieden joukkueensa koulun parhaaseen menestykseen kautta aikojen.

Kaudet 2007-2009 hän pelasi West Valley Collegessa siirtyen kahdeksi viimeiseksi yliopistokaudekseen Kansas Wesleyan Universityyn, missä hän myös dominoi iskien tauluun yhdeksän eri ennätystä koulun tilastoihin. Saavutus on melkoisen mukava, sillä jenkkifutista on pelattu kyseisessä opinahjossa jo 1890-luvulta saakka.

Vuonna 2010 hän johti koko NAIA:ta hyökkäyksen kokonaisjaardeissa (3752), valittiin sarjan viikon pelaajaksi kertaalleen ja oman konferenssinsa viikon pelaajaksi kolmesti. Hänen QB-ratinginsa oli koko USA:n viidenneksi paras ja luonnollisestikin omaa luokkaansa konferenssissa.

Viimeisessä konferenssiottelussaan Doug heitti peräti kahdeksan touchdownia ja 466 jaardia juosten itse kaiken kukkuraksi 115 jaardia. Ei liene yllätys, että mies sai All-American valinnan kauden päätteeksi.

Linjamiehille soppareita

Myös linjamieskalustoa on ryhdytty pistämään kuosiin, sillä maajoukkuemies Riku Alakoskela (196/125) jatkaa rutinoidun Jari Ylimäen (178/120) tavoin. "Ylli" oli jo vuonna 2001 voittamassa seuran ensimmäistä Suomen mestaruutta.

Kotimaisen kaksikon lisäksi englantilainen Thomas Malagodi (196/126) on signattu tulevalle kaudelle. Britti pelasi viime kauden Norjassa.

Puolustukseen kirjoiteltiin jatkosoparia myös seuran omiin kasvatteihin kuuluvan Jussi Koivumäen kanssa.

 


Takaisin uutisiin


 • mainos__05
 • mainos__07
 • mainos__06
 • plu
 • mustajarvenliikenne
 • eepee
 • amarillo
 • abc
 • joupiska
 • epkk
 • se
 • pop
 • orat
 • marttilankortteeri
 • komiakaupunkiseutu
 • tuoretie
 • tms

 

 • tt-2
 • Eevia main logo circle
 • sponssibox

 

 •                                  Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Eevia main logo circle