Crocodiles edustus
Juniorit
Crocodiles naiset
Cheerleaders
Uutiset 2012   Uutiset 2011   Uutiset 2010   Uutiset 2009   Uutiset 2008   Uutiset 2007

Uutiset

10.06.2013
PJ:n blogi: Kesää on jo ollut mukavasti

Kesää on jo ollut mukavasti

Viimeinen kuukausi on ollut Seinäjoella helteinen ja kesäinen. Muutama poikkeus on sadekuurojen muodossa näyttäytynyt.

8.6. klo 15.30 oli poikkeus Jouppilanvuoren alueella. Ukkosmyrsky, jollaista ei ole Joupiskan alueella Croco-pelien aikaan ennemmin ollut. Rakeita ja vettä tuli taivaan täydeltä, kenttä oli aivan valkoinen, niin kuin olisi talvi tullut.

Ottelun alkua jouduttiin siirtämään 30 minuuttia, viisas päätös tuomareilta. Turvallisuus ensin.

Itse ottelu oli varsin viihdyttävää jenkkifutista ja yleisöä oli kelistä huolimatta hyvin. Itse ajattelin, ettei tuollaiseen säähän tule edes tosifanit, mutta hienosti porukkaa oli ja järjestelyt toimi.

Se mikä myös yllätti, oli tuo ukkosen voima sähkölaitteisiin. Olin juuri säätämässä livetilastoa toimintakuntoon ja puhuin puhelimessa liiton edustajan kanssa tilasto-ohjelman toiminnasta, kun salama löi vastapuolelle kenttää.

Puhelu ei loppunut, mutta tietokone sammui pienen savun ja palaneen käryn kanssa. Samoin kuuluttamon puolelta tuli viesti, että keväällä asennettu kiinteä nettilinja ”paukahti”. Joten se siitä livetilastoinnista. Harmi, sillä kone oli aivan uusi keväällä hankittu ja Arimatti Korvola oli tehnyt ison työn asentaessaan ohjelmistoja siihen.

No, ei kun jalat alle ja vesisateessa kiireellä hakemaan vanhaa tietokonetta seuran toimistolta. Vanhassa koneessa, vuodelta 2001, ei ole netti yhteyttä, mutta se on palvellut hyvin tilastointia aiemmin. Sain koneen kentälle ja äkkiä rakentamaan joukkueiden rosterit, aloittavat ja peli koneelle.

Ehdittiin juuri ennen kick-offia saamaan kaikki kuntoon, joten saimme tilastot tehtyä ja toimitettua liitolle heti pelin päätyttyä.

Tilastointi palvelee monia ja on hieno juttu toimiessaan. Luonto on vaan vahvempi tässäkin asiassa.

Kevätkesä on lähtenyt pelillisesti hyvin käyntiin alun  kankeuksien jälkeen.

C-nuoret ovat voittaneet kaikki 3 otteluaan. E-ja F-juniorit ovat napsineet pelkkiä voittoja ja näissä joukkueissa on paljon tulevaisuuden pelaajia. Naiset ovat 1 tappion jälkeen voittoputkessa ja pari peliä on jo voitettu reilusti, hyvältä näyttää.

Itse otin haastetta Toni Hangan valmentamasta D-juniori porukasta ja lupauduin hyökkäyksen koordinaattoriksi.

Treeneissä on ollut kiva huomata kuinka nuoret janoavat oppia ja kehitystä näkee joka treenissä.

Hiukan jo jännittää, kuinka ensimmäinen pitkään aikaan valmentamani ottelu ensi viikonloppuna sujuu.

Nettisivut aukesivat ja sisältöä tulee kuin liukuhihnalta, Kiitos webmasterin. Videohaastattelut on olleet aivan helmiä ja niillä on ollut mukavasti katsojia.

Cheerpuoli viettää osittain harjoitustaukoa kesällä, mutta peleissä ainakin kannustusta riittää. Pienimmät cheerharrastajat suuntaavat retkelle Hilarius Hiiren vieraaksi heinäkuun alussa.

Seuran kesän tärkein talkoo on ensi viikonloppuna Provinssissa. Tsemppiä kaikille yleisön palvelijoille ja järjestyksenvalvojille työ- ja yövuoroihin.

Toivottavasti kesä hellii säiden puolesta jatkossa vielä paremmin.

 

Jarza, almost face bookissa.


Takaisin uutisiin


 • mainos__05
 • mainos__07
 • mainos__06
 • plu
 • mustajarvenliikenne
 • eepee
 • amarillo
 • abc
 • joupiska
 • epkk
 • se
 • pop
 • orat
 • marttilankortteeri
 • komiakaupunkiseutu
 • tuoretie
 • tms

 

 • tt-2
 • Eevia main logo circle
 • sponssibox

 

 •                                  Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Eevia main logo circle