Crocodiles edustus
Juniorit
Crocodiles naiset
Cheerleaders
Uutiset 2012   Uutiset 2011   Uutiset 2010   Uutiset 2009   Uutiset 2008   Uutiset 2007

Uutiset

15.01.2013
Puheenjohtajan blogi - Uusi vuosi, uudet mahdollisuudet

2013 tuo paljon uutta Croco-tekemiseen. Monitoimihalli alkaa rakentua alkuvuonna Bullerintielle ja tarkoitus on saada halli pystyyn kevään aikana.

Rahoitus hallille on ollut jo pitempään valmis, mutta myös tukien osalta saatiin positiivinen päätös 2012 vuoden lopulta.

Tässä vaiheessa iso kiitos mukana olleille ja eritoten Mika Somerkalliolle, jota ilman tuskin oltaisiin hallin rakentamista nyt aloittamassa.

Hallin tiimoilta riittää töitä vielä kovasti ja talkoollekin on mahdollisuuksia kun projekti etenee.

2013 tulee olemaan seuran historian laajin jäsenmäärän, osallistuvien joukkueiden ja toimijoidenkin puolesta.

Kasvaminen ja laajentuminen tuo mukanaan haasteita. Uusien harrastajien ja joukkueiden myötä tarvitaan aina myös lisää valmentajia, joukkueenjohtajia, huoltajia ja taustatoimijoita. Nämä vapaaehtoiset ovat seuran suurin voimavara.

Joskus kuulee sanonnan taustatekijöiltä, ”mitä siitä saa”. Omalla kohdalla 25 vuoden tekeminen on tuonut paljon ystäviä, joita en olisi muuten koskaan ehkä tavannut. Yhteenkuuluvuus on tullut pelaaja-aikoinani mukaan lähes automaattisesti. Tästä yhteenkuuluvuudesta Crocodiles on kuuluisa muuallakin maailmassa.  Yhteenkuuluvuus tulee siitä, että halutaan toimia yhdessä ja tehdä yhteisen tavoitteen eteen töitä.

Oman pelaajauran jälkeen tavoitteitani on ollut mm. auttaa muita saamaan samanlaisia kokemuksia lajin parissa. Enää tavoitteeni ei ole vain yhden joukkueen, vaan koko seuran, ja jopa isommankin yhteisön auttaminen. Tavoite voi olla joukkueen menestyminen, kauden läpivieminen, voittaminen, hauskan pitäminen tai vaikka olosuhteiden parantaminen kuten monitoimihalli.

Luinkin hiljakkoin artikkelin Valituista Paloista, jossa oli tutkimuksilla todettu, että toisten auttaminen, ystävällisyys on tekijälleen erittäin palkitsevaa myös terveydellisesti. Suurimman hyödyn lähimmäisten auttamisesta saakin auttaja itse.

Treeni-intoa kaikille 2013 vuodelle ja kaikille taustatoimijoille energiaa rakentaa parempaa tulevaisuutta.

Jari


Takaisin uutisiin


 • mainos__05
 • mainos__07
 • mainos__06
 • plu
 • mustajarvenliikenne
 • eepee
 • amarillo
 • abc
 • joupiska
 • epkk
 • se
 • pop
 • orat
 • marttilankortteeri
 • komiakaupunkiseutu
 • tuoretie
 • tms

 

 • tt-2
 • Eevia main logo circle
 • sponssibox

 

 •                                  Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Investium_2016_vaaka_RGB300
 • Eevia main logo circle